ICQRAJA NEWSLETTER No 9

[Dej of d dej]

Utorak 03.10.2000.

[Novosti]

Ej icqrajo ... ovo je newsletter za jucerasnji dan ...
ja se izvinjavam sto je doslo do ovog zakasnjenja ali nisam ja kriv ...
KRIVA JE LEJLA TERZIC (Lejla LEE), karatasica, koja nam je rekla da ce 
napisati newsletter i fino nas izradila ... pa ja sad moram za juce pisati 
... sram te bilo ...
Inace .. ako neko hoce da pise newsletter neka samo javi za koji ce dan 
pisati, i neka posalje newsletter na icqraja@egroups.com .. sto vise ljudi 
bude pisalo .. newsletter ce biti zanimljiviji jer ce sadrzati vise 
informacija, a samim tim ce sadrzaj newsletter koji pisu drugi dobiti na 
kvaliteti jer ce drugi imati vise vremena da skontaju o cemu ce pisati ...
UKRATKO: ako vise ljudi bude pisalo, rjedje ce te citati moje gluposti :)

Ovo su bile novosti, hvala na paznji i dovidjenja!

[Song of d dej]

METALLICA - THE UNFORGIVEN

News blood joins this earth
And quickly he`s subdued
Through constant pained disgrace
The young boy learns their rules
With time the child grows in
This whipping boy done wrong
Deprived of all his thoughts
The young man struggles on and on he`s known
A vow unto his own
That never from this day
His will they`ll take away
Yeah

CHORUS:
What I felt, what I`ve known
Never shine through what I shown
Never be
Never see
Won`t see what might have been
What I felt, what I`ve known
Never shine through what I shown
Never free
Never me
So I dub the unforgiven

They dedicate theri lives
To running all of his
He tries to please them all
This bitter man he is
Throughout his life the same
He`s battled constantly
This fight he cannot win
The tired man they see no longer cares
The old man then prepares
To die regretfully
That old man there is me
Yeah

REPEAT CHORUS.

[Ivent of d dej]

Lamija (the Skijasica), jos jedna Lamija(koju ne znate) i ja smo
poslije Macaoa isli u muzej da vidimo pare(citaj: izlozbu svog novca
koji je ikad bio u upotrebi na ovim prostorima). Iako je bilo kasno,
ljubazna teta u muzeju nam je dopustila da pregledamo. To je bilo tako
uzbudljivo da vam to ne mogu opisati, to se treba dozivjeti:
Veeeeelika prostorija puna novca ... bilo je toliko zanimljivo da je
ova druga Lamija poslije 2-3 min. rekla "Sacekacu vas vani" i izasla.


[Vedr of d dej]

Bilo je oblacno ..

[Mudrosti of d dej]

Ne moze se biti "malo trudan" (prof. Nedzad Fejzic)
Oj fiziko, cuvaj se metafizike. (Njutn)*
Kad je Alija nek je vise vojske (narodna)*

[Objasnjenja]

* u vezi sa "coskom"

[Cosak]

Rajo ... da li ste se ikada zapitali sta je cosak ???
Vidite .. ja sam nesto razmislj'o i skont'o sam nekoliko stvari.
Cosak je nesto kompleksno ... kao i sve na ovom svijetu.

I tako, dok sam razmisljao o cosku i bezuspjesno pokusavao da se
konektujem na BiHarnet (BiH znate sta znaci .. a ovo ostalo je academic
research network) da bi pregledao mail, procitao news i vidio ima li
koga na icq, pogled mi zaluta u ormar s knjigama ... kad tamo ....
imao sam sta vidjeti: ENGELS "Dijalektika prirode". I ajd uzmem ti ja
tu knjigu d avidim sta ima kod Engelsa ... kad on puce pricu o tome
kako su ljudi razmisljali o nastanku svijeta kroz epohe. Elem .. kaze
on da su oni anticari (filozofi iz Antickog doba) predpostavili da je
svijet nastao iz haosa ..  znaci polako. Pa onda je pricao o tome koje
je doba ostavilo nesto znacajno za nauku.
Kaze ... Arapi ostavili decimalni sistem i zacetke algebre ...
kriscanski srednji vijek nista nije ostavio .. a anticari svasta.
Elem ... poslje srednjeg vijeka nastali su nakvi "prirodnjaci".
Oni su izucavali prirodu ali ne iz teoloske perspektive. Al oni nisu
kontali da je Zemlja imala dugu historiju. Oni su mislili da je sve
nastalo odjednom i da su sve biljke i zivotinje bile takve od pocetka
i da se nista nije promjenilo. Elem tako su oni kontali dok neki nije
skonto da su zivotinje nastale evolucijom. Sad cete reci .. aaa to je
nas stari haver Darvin ... e nije :))) I ja se zacudio ... al prije
Darvina su bila jos trojica ... evolucija je zaista prostitutka :).
Eh .. u tom periodu najvise je napredovala "nauka o kretanjima nebeskih
tela", optika (razvijala se iz prakticnih potreba ove nauke spomenute
malo prije).
Dok sam ovo pisao .. u jednom trenutku se trznem i pomislim .. jesam
budala vidi koliko sam zapamtio .. a kad trebam za skolu onda mi mrsko.

Ali nema veze .. da se mi vratimo cosku ...

Znate li vi da se cosak moze gledati iznutra i izvana. Na primjer, kada
govorimo o cosku sobe, onda govorimo o "unutrasnjem cosku". A ako
govorimo o cosku stola, onda je to "vanjski cosak". To nas dovodi do
zakljucka da su vanjski coskovi opasniji od unutrasnjih. Onda ... cosak
za svakog covjeka predstavlja nesto drugo. Npr. kad matematicaru
spomenes cosak on ce ti odmah puknut "geometrijsku pricu". Kad nekom
fudbaleru spomenes cosak ... on ce pomisliti na "korner", dalje ...
policajac bi pomislio na okruglu zgradu (hehe .. sto me podsjeti na
pricu koju je pric'o Dino: u Americi nisu dali nekom covjeku da se
zaposli u policiji zato sto ima prevelik IQ. I kad ih je ovaj tuzio,
sud je donio presudu u njihovu korist jer po zakonu iz neke americke
drzave data je gornja granica kvocijenta inteligencije za jednog
policajca. Hm ... zanima li me da li je postavljena gornja granica i za
plavuse ... i kolika je).

Eh ... da zaokruzim ... vjerovatno ste se pitali zasto se ova kolumna
zove cosak. Reci cu vam:
Kada sam pisao prvi broj newslettera, nesto sam razmisljao o tome da li
da ubacim kolumnu u ovaj newsletter. Posto sam vidio da ima malo
sadrzaja, a i zato sto sam se sjetio one "Kad je Alija, nek je vise
vojske", odlucio sam da dodam ovu kolumnu. Druga dilema je bila kod
imena. Prvo mi je palo na pamet da se zove "autorov kutak". Elem,
skontam ti ja da je to glupo ... nekako nerdovski, i suvise pjesnicki.
Druga ideja mi je bila da koristim bosanki sinonim za kutak, dakle
cosak. Ali, opet nesto tu nije stimalo ... bilo je viska ... zato sam
otkinuo onaj dio "autorov" i ostalo je, pogadjate: COSAK!!!

Cica mica gotova je prica :)


Danasnji (jucerasnji) ICQRAJA newsletter potpisuje: Senad Uka

Copyright (c) ICQRAJA team


